kuna w dachu

Kuna w dachu: jak sobie poradzić ze sprytnym drapieżnikiem

Kuna, niewielkie zwierzę, pełni rolę skutecznego drapieżnika w zabudowaniach gospodarczych. Choć pomaga w tępieniu gryzoni, może również stanowić problem – poluje na domowe ptactwo i wyjada jajka. Kuna świetnie odnajduje się również w środowisku miejskim, gdzie za cel obiera często poddasza i strychy. Może spowodować bardzo kosztowne i uciążliwe w naprawie uszkodzenia izolacji budynków, dlatego jej obecności nie wolno zlekceważyć!

 

Izolacja dachu zniszczona przez kunę

 

Szkody Wyrządzone Przez Kuny: Jak Zapobiec i Naprawić

Kuna często zamieszkuje tereny w pobliżu domów, szczególnie strychy i poddasza, gdzie wyrządza szkody. Drążąc kanały komunikacyjne, niszczy izolację dachu, przegryza kable elektryczne, zwiększając ryzyko zwarcia czy pożaru. Szkody w izolacji dachu, wyrządzone przez kuny, mogą spowodować straty cieplne sięgające nawet 30%.

Może się okazać, że ocieplenie całej połaci dachu jest do wymiany, gdyż oprócz gniazda doskonale widocznego na termogramie, w wielu miejscach zgromadzone są różne zapasy – kawałki chleba, mięsa, kości, jajka czy resztki upolowanych zwierząt! Mogą być wetknięte w warstwę wełny mineralnej w taki sposób, że wełna zachowuje swoją pierwotną grubość, ale wewnątrz są zrobione wąskie tunele.

Jak Stwierdzić Obecność Kuny na Strychu?

  • Słyszysz chrobotanie, hałasy, tupanie, bieganie – to oznaki obecności kuny i jej młodych.
  • Aktywność kuny jest największa nocą, dlatego wieczorem warto uważnie wsłuchiwać się w odgłosy.
  • Obecność odchodów i intensywny zapach moczu mogą skutecznie świadczyć o obecności kuny.

Działania Prewencyjne

Istnieje wiele skutecznych sposobów:

  1. Środki odstraszające, repelenty zapachowe.
  2. Odstraszanie ultradźwiękami.
  3. Rozrzucanie sierści naturalnych wrogów kuny, takich jak pies, wilk, lis.
  4. Zabezpieczenie miejsc dostępu, np. montaż kolców na rury.

 

Bardzo często jednak okazuje się, że wszystkie powyższe metody działają krótkoterminowo. Kuna szybko przyzwyczaja się do nowych dźwięków, zapachów czy tez znajduje sobie nowa drogę wejścia na dach. Wówczas najbardziej skuteczną metodą jest jej złapanie (pułapki żywołowne) i wywiezienie do lasu, i to daleko od obecnego środowiska bytowania. Pamiętajmy: w Polsce jest to zwierzę znajdujące się pod ochroną i nie wolno jej zabijać.

Badania Kamerą Termowizyjną – Najlepszy Wybór

Warto skorzystać z profesjonalnych badań kamerą termowizyjną, które pomogą oszacować zakres szkód i miejsc ich powstania. Dom Bez Defektu realizuje badania kamerą termowizyjną na potrzeby oceny stanu technicznego, zakresu prac remontowych, oceny kosztów naprawy, a także informacji dla ubezpieczyciela czy oceny prac po dokonanym remoncie. Jeśli mieszkasz we Wrocławiu lub w okolicach (100km) jesteśmy my do Twojej dyspozycji. 

Skuteczność naszej pracy potwierdzają dziesiątki pozytywnych opinii zadowolonych klientów. 

Nie pozwól, aby kuna w dachu stała się Twoim problemem. Skontaktuj się z nami już dziś!

Zapraszamy do kontaktu po więcej informacji. 

Kuna w dachu - zdjęcie termowizyjne
Efekty obecności kuny w dachu.... Badanie stanu izolacji dachu kamerą termowizyjną, to skuteczna metoda identyfikacji potencjalnych problemów. Dzięki termowizji można precyzyjnie zlokalizować obszary , w których izolacja może być uszkodzona, co umożliwia podjęcia miejscowych działań naprawczych. To nie tylko oszczędza koszty naprawy, ale również obniża koszty utrzymania domu.