Jak zaoszczędzić prawie 40% na ogrzewaniu, czyli dlaczego potrzebujemy termomodernizacji?

Zmniejszenie zużycia energii dla wielu staje się priorytetem. Dlaczego? Termomodernizacja stała się dla Polaków szczególnie ważna teraz, gdy z powodu wojny na Ukrainie znacznie wzrosły ceny opału i paliw. W ciągu ostatniego roku węgiel podrożał nawet 300%, z poziomu 800 zł za tonę do dwóch, trzech tysięcy złotych. Tymczasem GUS wskazuje, że średnie oszczędności w zużyciu energii pierwotnej po termomodernizacji mogą wynosić aż 37,27%. 

Na jakie wsparcie możemy liczyć, kiedy chcemy ocieplić dom? Jak rząd wspiera termomodernizacje? Obecnie największą popularnością cieszy się ulga termomodernizacyjna. Ulga ta pozwala na odliczenie od dochodów wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, wymiany źródeł ogrzewania oraz instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Od dochodu możemy odliczyć nawet 53 tysiące złotych. 

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Każdy, kto jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), pod warunkiem, że wspomniany budynek jest oddany do użytku (nie jest w budowie).

Co możemy odliczyć w ramach tej ulgi?

  • audyt energetyczny
  • dokumentację projektową
  • ogrzewanie, m. in. elektryczne, gazowe i olejowe
  • pompę ciepła
  • okna i drzwi
  • przyłącze do sieci ciepłowniczej i gazowej
  • ocieplenie ścian
  • wentylację z rekuperacją
  • kolektory słoneczne
  • instalację fotowoltaiczną

 

– Zarówno świadomość ekologiczna, jak i energetyczna Polaków systematycznie rośnie. Nie da się również ukryć, że bardzo istotną rolę odgrywa czynnik ekonomiczny. Rosnące ceny paliw, ogrzewania i prądu są coraz dotkliwsze dla naszych portfeli, a trwająca wojna tylko ten problem pogłębia. To wszystko skłania do poszukiwania oszczędności i rozwiązań pozwalających zmniejszyć rachunki. Termomodernizacja jest jednym z takich rozwiązań. Taka inwestycja względnie szybko się zwraca, gdyż pozwala znacząco obniżyć koszty utrzymania domu czy budynku. Naturalnie rośnie więc zainteresowanie produktami pomagającymi ją sfinansować – wypowiada się Wojciech Hann, prezes zarządu BOŚ (źródło: wysokienapiecie.pl)

Prawie 40% oszczędności na ogrzewaniu jest niezwykle atrakcyjną opcją w obliczu obecnych podwyżek. Jeśli jesteś zainteresowany termomodernizacją zapraszamy do kontaktu. Dom bez defektu pomoże Ci przygotować Twój dom na zimę – przeprowadzamy audyty energetyczne we Wrocławiu i na terenie całego Dolnego Śląska. Oferujemy fachowe doradztwo i konkretne rozwiązania Twoich problemów. 

Wykonany przez nas audyt określi ilość i strukturę zużywanej energii oraz wskaże konkretne rozwiązania (techniczne, organizacyjne i formalne) wraz z ustaleniem ich opłacalności. Jeśli nam zaufasz otrzymasz niezależną i obiektywną analizę, która pozwoli Ci podjąć optymalne i najkorzystniejsze ekonomicznie decyzje

Zapraszamy do kontaktu po więcej informacji.